Bilim insanları çocukların zekayı hangi ebeveynden aldığını keşfetti: Zekamız anneden mi ,babadan mı ?

Bilim insanları çocuğun zekasının anneden geçtiğini keşfetti

Glasgow Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, çocuğun zihinsel yeteneklerini ve zekasını etkileyen şeyin annenin genleri olduğunu bildirdi . Bunu test etmek için araştırmacılar laboratuvar fareleri üzerinde bir deney gerçekleştirdiler ve ek bir doz annesel gen enjekte ettiler. Sonuç olarak deney farelerinin kafa ve beyin boyutları arttı ancak vücutları küçük kaldı. İlave dozda erkek geni alan farelerin kafaları daha küçük ve vücutları daha büyüktü.
Bilim insanları, çocukların zekalarını babalarından değil annelerinden aldıklarını söylüyor
Zeka genleri X kromozomunda taşınıyor ve eğer babadan geliyorsa devre dışı bırakılabilir .Araştırmacılara göre annenin genetiği , çocuklarının ne kadar zeki olacağını belirliyor ve babanın hiçbir etkisi yok…

Kadınların zeka genlerini çocuklarına aktarma olasılığı daha yüksektir çünkü bunlar X kromozomu üzerinde taşınmaktadır ve kadınlarda bunlardan iki tane bulunurken, erkeklerde yalnızca bir tane bulunmaktadır. Ancak buna ek olarak, bilim insanları artık babadan miras alınan gelişmiş bilişsel işlevlere ilişkin genlerin otomatik olarak devre dışı bırakılabileceğine inanıyor.

“Şartlandırılmış genler” olarak bilinen bir gen kategorisinin, bazı durumlarda yalnızca anneden, bazı durumlarda ise babadan gelmeleri durumunda işe yaradığı düşünülmektedir. Zekanın anneden gelmesi gereken şartlanmış genler arasında olduğuna inanılıyor.

Genetiği değiştirilmiş fareler kullanılarak yapılan laboratuvar çalışmaları, ekstra dozda annesel genlere sahip olanların daha büyük kafalar ve beyinler geliştirdiklerini, ancak daha küçük vücutlara sahip olduklarını buldu. Fazladan baba genine sahip olanların beyinleri daha küçük, bedenleri ise daha büyüktü.
Araştırmacılar, fare beyninin yeme alışkanlıklarından hafızaya kadar farklı bilişsel işlevleri kontrol eden altı farklı bölgesinde yalnızca anneye veya babaya ait genler içeren hücreler tespit etti.
Seks, beslenme ve saldırganlık gibi işlevlerde rol oynayan limbik sistemin bazı kısımlarında babadan gelen genlere sahip hücreler birikti. Ancak araştırmacılar, akıl yürütme, düşünme, dil ve planlama gibi en gelişmiş bilişsel işlevlerin gerçekleştiği beyin korteksinde herhangi bir baba hücresine rastlamadı.
Glasgow’daki araştırmacılar, insanların fareler gibi olmayabileceğinden endişe ederek zekayı keşfetme konusunda daha insani bir yaklaşım benimsedi. 1994 yılından bu yana her yıl 14 ila 22 yaşları arasındaki 12.686 gençle görüştüklerinde, fare çalışmalarından elde edilen teorilerin gerçekte de doğrulandığını buldular. Katılımcıların eğitiminden ırklarına ve sosyo-ekonomik durumlarına kadar çeşitli faktörleri hesaba katmasına rağmen, Ekip hâlâ zekanın en iyi göstergesinin annenin IQ’su olduğunu buldu
ancak araştırmalar, genetiğin zekanın tek belirleyicisi olmadığını da açıkça ortaya koyuyor; zekanın yalnızca yüzde 40 ila 60’ının kalıtsal olduğu tahmin ediliyor ve benzer bir kısım çevreye bağımlı kalıyor.
Ancak zekanın genetik olmayan bu kısmında annelerin de son derece önemli bir rol oynadığı ortaya çıktı; bazı çalışmalar anne ve çocuk arasındaki güvenli bağın zekayla yakından bağlantılı olduğunu öne sürüyor.
Anneyle güçlü bir bağın çocuğa, dünyayı keşfetmesine olanak tanıyan bir güvenlik duygusu ve sorunları çözme konusunda güven kazandırdığı düşünülmektedir. Ayrıca fedakar ve özenli anneler, çocukların sorunlarını çözmelerine ve potansiyellerine ulaşmalarına daha fazla yardımcı olma eğilimindedir.

Elbette babaların anneler kadar büyük bir yetiştirme rolü oynamamaları için hiçbir neden yok. Araştırmacılar, babadan miras alınabilecek, sezgi ve duygular gibi genlerin belirlediği diğer özelliklerin de potansiyel zekanın kilidini açmanın anahtarı olduğuna, dolayısıyla babaların umutsuzluğa kapılmadığına dikkat çekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x