Bu Keşif Her Şeyi Sil Baştan Yaptırabilir! Eskiden Yaşam Olan Bir Gezegenin Parçası Olabilir

NASA’nın tarihi asteroid misyonu, Bennu’nun yaşamı destekleyen bileşenler içerdiğini ortaya çıkardı. Örneklerin analizi sonucunda asteroidde su taşıyan mineraller tespit edildi. Bilim insanları Bennu’nun, yaşam için uygun olabilecek eski bir su dünyasının uzayda sürüklenen bir parçası olduğunu düşünüyor.

BİLİMSEL KEŞİF: BENNU’NUN ÖNEMLİ BİR GEÇMİŞİ VAR

NTV’nin haberine göre vilim insanları, NASA tarafından incelenmek üzere geçtiğimiz aylarda Dünya’ya örnekleri getirilen Bennu asteroidinin eskiden yaşam olan bir gezegenin parçası olabileceğini düşünüyor.

45 MİLYON YILLIK ÖRNEKLERİN DETAYLI İNCELENMESİ

45 milyon yıllık örneklerin derinlemesine analizi, Bennu asteroidinin yapısında Dünya okyanuslarında bulunan magnezyum fosfat, tektonik plakalarda gözlenen fillosilikatlar ve proteinlerde önemli bir bileşen olan glisin tespit etti.

ASTERODİDİN BENZERSİZ ÖZELLİKLERİ

Bilim insanları su taşıyan mineraller de tespit ederek Bennu’nun yaşam için uygun olabilecek eski bir su dünyasından geldiği yönündeki spekülasyonları doğruladı. Ekip, Bennu gibi bir asteroidin bu mineralleri Dünya’ya getirerek yaşamın yapı taşlarını oluşturduğuna ve varlığımıza yol açan süreci başlattığına inanıyor.

BİLİMSEL ARAŞTIRMALARIN SONUÇLARI

Arizona Üniversitesi’ndeki bilim insanları, asteroit örneklerini incelemek için güçlü bir elektron mikroskobu kullandı. Bu sayede örneklerde, yalnızca büyük miktarlarda magnezyum fosfat ve glisin değil, aynı zamanda karbonatlar, sülfitler, olivin ve manyetit gibi diğer “su bazlı” minerallerin de mevcut olduğu ortaya çıktı.

YENİ BİLGİLER VE BENNU’NUN EŞSİZ KONUMU

Bennu’nun örneklerinde bulunan mineraller nadir örnekler teşkil ediyor. Çünkü Dünya’ya düşen asteroidler genelde düştükleri gün bulunmuyor. Dünya atmosferinde el değmeden bir süre kendi halinde kalan uzay kayalarının yüzeyleri ve yapıları değişime uğruyor. Ancak Bennu’da durum böyle olmadı. Bennu’yu inceleyen ekipten bir bilim insanı, “Onu kelimenin tam anlamıyla Dünya’ya düştüğü gün gördük; bu kadar taze bir şey görmek olağanüstü.” diye konuştu.

ÖRNEKLERİN YERİNDEN ALINMASI: OSIRIS-REx MİSYONU

Veriler, NASA’nın “OSRISIS-REx” misyonu kapsamında Bennu’dan toplandı. Bu, bilim insanlarının taze ve bozulmamış örnekleri doğrudan kaynaktan alabildiği anlamına geliyor.

SONUÇ: YENİ BİLGİLER, YENİ BAKIŞ AÇILARI

Bilim insanları Bennu’nun, koleksiyonlarında yer alan hiçbir asteroid parçasına benzemediğini kaydetti.

“OSIRIS-REx” misyonu, Eylül 2023’te Bennu’dan örnekleri yeryüzüne getirdi ve asteroidin parçası olduğu gezegende yaşamın var olduğuna dair kanıtlar sunmuş oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x