Finans Uzmanı: Altının Bu Seviyelere Düşmesini Göz Ardı Etmeyin!

‘No Worries’ kitabının yazarı Jared Dillian’a göre, emtiaların büyük jeopolitik olayların ardından zirve yaptığı biliniyor. Ancak piyasa 1980’lerden bu yana en yüksek erime olasılığına sahip. Bu yüzden, altın fiyatının herhangi bir yönde %10’luk bir hareket görmesini göz ardı etmemek gerekiyor.

Dev bankalar altın fiyat tahminlerini yükseltti

Altın 1 Mart ile 12 Nisan arasında %18 artarak 400 dolar civarına yükseldi. Bu yükselişinde Orta Doğu’da tırmanan gerilim, merkez bankalarının rekor alımları etkili oldu. Rallinin ardından, büyük bankalar altın fiyat görünümlerini yukarı yönlü revize etti. Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz üzere Citigroup altı ila 18 ay içinde 3.000 dolar altın fiyatı öngörüyor. Goldman ise altının yıl sonuna kadar 2.700 dolara ulaşmasını bekliyor. En mütevazi tahmin sahibi UBS’in yıl sonu hedefi 2.500 dolar.

Jared Dillian: Altında bir geri çekilme göreceksiniz!

Bu yazı sırasında spot altın rekor seviyelerden düşmüş durumda. Bununla birlikte 2.330 doların üzerinde kalmayı başardı. Dillian, kısa vadede trendin tükeneceğini öngörüyor. Bu bağlamda, bankaların altın fiyat hedeflerini yükseltmesinin duyarlılık açısından biraz endişe verici olduğunu söylüyor. Dillian, görüşlerini şu şekilde açıklıyor:

Altın zirveye ulaşacak ve bu da 2.500 dolar seviyelerinde bir noktada gerçekleşecek. Ben hissiyata odaklanıyorum ve hissiyat biraz daha ısınıyor. Ben de dahil olmak üzere altınla ilgilenenler Twitter’da biraz daha yükselişe geçti. Bence kısa vadede yükseliş hissiyatında bir tükenme ve ardından fiyatlarda bir geri çekilme göreceksiniz.

Altına %40 oranında yatırım yapan Dillian pozisyonunu korumaya devam ediyor. Ancak hedge etmeyi de planlıyor. Bu yüzden, “Yaklaşık %10’luk bir düzeltme bekliyorum,” diyor. Mevcut fiyatını düşündüğümüzde bu oranda bir düşüş altını yaklaşık 2 bin dolara çekiyor.

Altında parabolik hareket mi?

Bir finans uzmanı olan Dillian, altının gelecekteki fiyat hareketlerini kakao ile karşılaştırıyor. Bu bağlamda, altının benzer bir parabolik hareket yapabileceğini söylüyor. Kakao fiyatları bu yıl yükseldi. Çünkü Batı Afrika’daki zayıf hasatta kaynaklanan arz açığı vardı. Ayrıca, El Niño hava fenomeni Gana ve Fildişi Sahili gibi büyük kakao üreticisi ülkelerde daha kuru bir iklim yarattı.

Dillian, altın için de güçlü temeller olduğunu iddia ediyor. Ancak özellikle endişe verici bir şekilde yükselen ABD borç seviyesine dikkat çekiyor. Dillian’e göre, ABD hükümeti yüksek faiz ödemeleri yapıyor. Dolayısıyla, bu ödemeler bütçenin önemli bir kısmını kaplamaya başlayacak. Bu nedenle, Federal Reserve‘in getiri eğrisi kontrolünü benimseme ve borcu doğrudan para basma ihtimali var. Dillian, Fed’in bu şekilde sonsuz miktarda tahvil satın almayı ve para basmaya devam edeceğini düşünüyor. Son olarak, Dillian, altının bu parabolik hareketini yakın zamanda görmeyi beklemese de, 2024 ile 2028 arasında gerçekleşebileceğine inanıyor.

Altın, Bitcoin’den daha iyi performans gösterecek!”

Dillian jeopolitik belirsizliklerin yaşandığı bir yılda altının Bitcoin’den daha iyi performans göstereceğini söylüyor. Çünkü Bitcoin’i gerçek bir değer deposu olarak görmüyor. Bu bağlamda uzman, şunları söylüyor:

Eğer jeopolitik çalkantıların yaşandığı bir dönemdeysek, o zaman altın Bitcoin’den çok daha iyi performans göstermeli. Bitcoin’e bakacak olursak, son İran-İsrail haberlerine yanıt olarak güvenli bir liman işlevi görmedi. Bitcoin’i bir değer saklama aracı olarak görmüyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x