Genç kuşak ikiye ayrıldı: Kadınlar ve erkekler karşı karşıya


Erkekler ve kadınlar dünyayı hep başka gözlerle gördü. 20 zengin ülkeye ilişkin anket verilerine bakıldığında genç kadınlar net bir şekilde daha özgürlükçü hale gelirken erkeklerde böyle bir değişim gözlemlenmiyor. Bu durum seçmen tercihlerinde de kendini belli ediyor. Bu farklılığın en muhtemel sebeplerine bakıldığında kadınların eğitimde erkeklerin önünde olması, gelişmiş ülkelerin giderek daha az cinsiyetçi hale gelmesi ve sosyal medyadaki kutuplaşma dikkat çekiyor.

İki ayrı İngiliz gazetesi bakıldığında farklı kaynaklardan yola çıkarak aynı noktada birleştiklerini görüyoruz… Yaşları 18 ila 30 arasında değişen erkekler ve kadınlar arasındaki ideolojik ayrım giderek derinleşiyor. Erkekler muhafazakar değerleri benimseyip maço rol modellerine eğilim gösterirken, kadınlar özgürlük, eşitlik gibi değerler etrafında ortaklaşıyor.

İlk analiz 26 Ocak tarihinde Financial Times’ta yer aldı. John Burn- Murdoch’un yazısında şu ifadeler dikkat çekiyor:

“Kamuoyu araştırmalarının en sağlam temellerinden biri, her neslin politika ve genel ideoloji açısından bir bütün olarak hareket etme eğiliminde olduğudur. Aynı kuşaktan insanlar benzer deneyimleri paylaşır, hayatın büyük kilometre taşlarına aynı zamanda ulaşır ve birbirleriyle aynı mekanlarda etkileşime geçer. Öyleyse Z kuşağının bazı konularda aşırı ilerici, bazı konularda şaşırtıcı derecede muhafazakar olduğu yönündeki araştırmaları nasıl okumalıyız?”

Stanford Üniversitesi’nde misafir araştırmacı olarak bulunan Alice Evans’a göre sorunun cevabı otuz yaş altı genç kadınlarla erkekler arasındaki ideolojik farkın son yıllarda giderek daha fazla açılmasında saklı. Dolayısıyla bir değil iki farklı Z kuşağı var.

GENÇ ERKEKLER FEMİNİZMİN ZARAR VERDİĞİNİ DÜŞÜNÜYOR

İkinci haber kaynak olarad King’s College London’ın Ipsos araştırma şirketine yaptırdığı araştırmayı kullanan The Guardian gazetesinden.

Gazete araştırmanın çarpıcı noktalarını şu şekilde aktarıyor;
-16-29 yaş arası erkeklerin dörtte biri erkek olmanın kadın olmaktan daha zor olduğuna inanıyor.

-Bu yaş grubunda “feminizm yarardan çok zarar getirdi” diyen erkekler böyle düşünen 60 yaş üstü erkeklerden daha fazla. Gittikçe daha çok kadının feminizmi benimsediği düşünülürse bu Z kuşağı için derin ayrışma konularından biri.

-16-29 yaş arası erkeklerin beşte biri sık sık kadınları aşağılayan görüşleriyle bilinen sosyal medya fenomeni Andrew Tate’i olumlu bir figür olarak görüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x